STEM Center of Education στο Κολλέγιο Ανατόλια

STEM Center of Education
Κολλέγιο Ανατόλια

Αγαπητοί γονείς,

το Κολλέγιο Ανατόλια επιθυμώντας την προσφορά εκπαίδευσης ακόμα υψηλότερης ποιότητας ίδρυσε το Κέντρο STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), το οποίο συντονίζει το σύνολο των δραστηριοτήτων που σχετίζονται με τα Μαθηματικά και τις Φυσικές Επιστήμες, όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων.

Η εκπαιδευτική πρωτοβουλία STEM ξεκίνησε το 2001 από τις ΗΠΑ και έχει ήδη υιοθετηθεί παγκοσμίως από τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια και σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αποβλέποντας στον επανασχεδιασμό, στην ενδυνάμωση και στην ολοκληρωμένη και αποτελεσματική διδασκαλία των αντικειμένων του STEM σε όλα τα επίπεδα της εκπαίδευσης.

Ένα σημαντικό ποσοστό των μαθητών του Ανατόλια κατευθύνεται σε πανεπιστημιακές σπουδές, οι οποίες σχετίζονται με το αντικείμενο του STEM. Στόχος του Κέντρου είναι η προώθηση ενός καινοτόμου για τα ελληνικά δεδομένα μοντέλου εκπαιδευτικής διαδικασίας, το οποίο οδηγεί τον μαθητή στη διερευνητική μάθηση μέσω εργαστηριακών δραστηριοτήτων. Η μάθηση αυτή εστιάζει στην ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της κριτικής σκέψης και στην καλλιέργεια των ικανοτήτων και δεξιοτήτων κάθε μαθητή χωριστά.

Αυτό θα επιτευχθεί μέσα από μία σειρά δραστηριοτήτων, όπως Clubs, Εκπαιδευτικά Προγράμματα τα Σαββατοκύριακα, Projects, συμμετοχές σε Διαγωνισμούς και Συνέδρια, το Πράσινο Πρόγραμμα (Go Green Project) και Εκπαιδευτικά Ταξίδια.

Στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, προσφέρονται προγράμματα τα οποία απευθύνονται σε μαθητές 1ης Γυμνασίου μέχρι 3ης Λυκείου, με στόχο την ενεργή συμμετοχή τους κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους. Οι μαθητές που συμμετέχουν στα  Προγράμματα του STEM, θα αποτελέσουν το Δίκτυο STEMnet.  Όσοι μαθητές ξεχωρίσουν, θα προάγονται σε STEM Scholars, θα έχουν ρόλο βοηθού στις δραστηριότητες, προτεραιότητα στα καλοκαιρινά προγράμματα και δυνατότητα ερευνητικών υποτροφιών.

Το Κέντρο STEM στεγάζεται στο Yerousis Hall (πίσω από το Νηπιαγωγείο).
Δρ. Ηλίας Καλαμπόκης, STEM Coordinator
Τηλ. Επικοινωνίας: 2310-398289

Τη σχολική χρονιά 2013-2014 θα προσφερθούν
οι παρακάτω δραστηριότητες:

STEM Clubs

STEMClub για παιδιά 1ης και 2ας Γυμνασίου

• Πειραματικές δραστηριότητες σε επιστήμη, τεχνολογία και engineering σε συνδυασμό με μαθηματικά και ρομποτική (Κάθε Παρασκευή)

Club συνθετικής βιολογίας iGEM για παιδιά 1ης Λυκείου

• σε συνεργασία με το ΜΙΤ (κάθε Πέμπτη)

Projects

NASA Project για παιδιά 3ης Γυμνασίου

Build a Segway Project για παιδιά Γυμνασίου-Λυκείου

Πρόγραμμα Εκπαίδευσης στην Πράσινη Προσέγγιση για παιδιά Γυμνασίου-Λυκείου

Πρόγραμμα βιομάζας για παιδιά 3ης Γυμνασίου

• Επιστημονικές δραστηριότητες και πειράματα σε κορυφαία σύγχρονα επιτεύγματα

Προγράμματα το Σαββατοκύριακο με Χρέωση

Σχολείο Νανοεπιστήμης & Νανοτεχνολογίας για παιδιά 3ης Γυμνασίου μέχρι  3ης Λυκείου

• ανακαλύψτε τον νανό-κοσμο και τις εντυπωσιακές εφαρμογές του στην καθημερινότητα

Πρόγραμμα Pre-Engineering για παιδιά 2ας Γυμνασίου μέχρι  3ης Λυκείου

• παρουσιάσεις και hands-on δραστηριότητες

Πρόγραμμα CSI για παιδιά Γυμνασίου-Λυκείου

Σχολείο Βιοτεχνολογίας για παιδιά 3ης Γυμνασίου μέχρι  3ης Λυκείου

• σε συνεργασία με το University of New Hampshire

Πρόγραμμα Rocketry για παιδιά 2ας Γυμνασίου μέχρι  3ης Λυκείου

Διαγωνισμοί 2013-14

Πειραματικός Διαγωνισμός EUSO 2014 για παιδιά 2ας Λυκείου

Διαγωνισμός Formula 1 για παιδιά Γυμνασίου-Λυκείου

Διαγωνισμός FLL(Lego Robotics) για παιδιά Γυμνασίου-Λυκείου

Διαγωνισμός School Lab για παιδιά 3ης Γυμνασίου

Διαγωνισμός Αστρονομίας

Εκπαιδευτικά Ταξίδια 2013-14

• Βοστόνη (μέσα Νοεμβρίου)*
  • Μόναχο (τέλος Φεβρουαρίου) για παιδιά 3ης Γυμνασίου*
  • Άμστερνταμ (διακοπές Πάσχα) για παιδιά Λυκείου*
  • Σκιάθος (τέλος Ιουνίου) συμμετοχή σε Διεθνές Συνέδριο στο περιβάλλον και την πράσινη προσέγγιση

* Τα εκπαιδευτικά ταξίδια συνδυάζουν hands-on δραστηριότητες STEM ή Πράσινης Προσέγγισης, σε αντίστοιχους Οργανισμούς και Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, με πολιτιστικές επισκέψεις σε μουσεία και αξιοθέατα του κάθε προορισμού.